JobbanPBF

koniunkcja światów

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2020-04-10 21:22:32

Shizma
Administrator
Dołączył: 2019-08-21
Liczba postów: 913
WindowsChrome 80.0.3987.163

ochrona

Kilka osób pytało mnie o broń czy zbroję więc wrzucę parę postów podsumowujących te tematy, żeby ludzie nieobyci w temacie mogli coś się dowiedzieć a Ci obyci mogli zobaczyć jak ja to widzę. Może się przydać przy tworzeniu wojska. Nie będzie żaden wywód naukowy, ale telegraficzny skrót.
.
Jedną z podstawowych osłon jest tarcza. Nie będę się o niej zbytnio rozpisywał, ale warto wspomnieć, że jest niewiarygodnie wręcz przydatna gdy nie mamy wystarczająco dobrego pancerza. Wojownik bez dobrego pancerza i bez tarczy jest właściwie bezbronny wobec jakiejkolwiek broni miotającej. Właściwie jedyne oddziały które tak chodziły to oddziały wyposażone w broń miotającą. Reszta to raczej wyjątki, albo egzotyczne przypadki. To teraz przejdę do tego o czym właściwie jest ten post czyli do pancerzy
.
przeszywanica/gambeson/aketon
Podstawowym odzieniem ochronnym jest pancerz płócienny - przeszywanica. W europie przeważnie robiona z lnu, chociaż były dziesiątki materiałów z których powstawały, w tym np. jedwab. Jest dobra w zasadzie na wszystko: obuchy, kłucie i cięcie. Czemu więc używano innej zbroi? bo była jeszcze lepsza, ale o tym potem. Przeszywanice noszono pod każdym innym pancerzem i jak piszecie, że wasz oddział ma jakąś zbroję, to z góry zakładam, że ma przeszywanicę pod nią. Te noszone jako samodzielny pancerz były zazwyczaj grubsze.
p6.jpg
.
kolczuga
Kolczugi dzielą się na 2 rodzaje: stykowe i nitowane. Stykowe pominę, bo to w zasadzie margines. W tych drugich każde kółko jest przynitowane, więc trzeba rozerwać metalowy nit by rozwalić kółko i jeśli nie napiszecie jakie chcecie kolczugi to zakładam, że te. Kolczugi nie ograniczają swobody ruchów, są dobre przeciw kłuciom (co nie znaczy, że nie da się ich przebić), słabe przeciw obuchom i absurdalnie wręcz dobre przeciw cięciom (tego naprawdę wręcz nie da się przeciąć). Każdy raczej wie jak ona działa, więc idę dalej.
.
Zbroja lamelkowa
Zbroja lamelkowa to jedna z pierwszych zbroi. Jest zrobiona z połączonych ze sobą płytek i dzięki temu bardzo prosta i tania w produkcji. Chroni całkiem dobrze przeciw pchnięciom i cięciom (ale to zależy z czego była wykonana) i nieco lepiej przeciw obuchom niż kolczuga (bo płytki rozpraszają energię na większy obszar), ale wciąż niezbyt dobrze. Można ją wykonać właściwie ze wszystkiego i jest to duży jej plus. Bywały produkowane ze skóry, rogu, brązu, żelaza i wielu innych materiałów. Czasem były noszone na kolczudze.Na obrazku ciekawy przykład lamelki z kości.
8dcc3d3e7ba92295ca6f5c4da025e380.jpg
.
Brygantyna
Nachodzące na siebie, metalowe płytki były przymocowane do skórzanej kurty. Chroniła tylko tors i przeważnie była noszona na kolczudze jako dodatkowa ochrona. Prawdopodobnie to z błędnej interpretacji brygantyny wziął się w fantasy mit "skórzanej kurty nabijanej ćwiekami". Była raczej lepsza od lamelki, choć jej przewaga raczej polega na wygodzie, wytrzymałości (lamelka mogła się "rozpaść" jak padło kilka połączeń płytek) i innych wygód użytkowania niż samej zdolności ochronnej.
Tutaj mamy tą nabijaną skórę. To nie ćwieki tylko nity
odPdkmGwfwjEblxX9LjR5ic_jmTcG2M5skmtgsoB_H1uyym210QkKx8nem8swpT1bmC_aBrfT6DdVIjZeGt2CKApA4ILpgeQoOjrNRy4DEscXg
Z drugiej strony to wyglądało tak:
main-qimg-e83fc52182d606a5830837f2ff13b545-c
.
Parę słów o płytowej
ona jest nie do przecięcia. Poza słabymi punktami nie do przebicia. I najlepsza przeciw obuchom z tego co jest. Ale piekielnie droga.
.
Oczywiście to nie są wszystkie rodzaje pancerza, ale raczej te najważniejsze. To o czym warto wspomnieć na koniec to to, że tak popularna w fantasy skórzana zbroja historycznie prawie nie istniała. Oczywiście robiono zbroje ze skóry, ale to nie były kurtki z wiedźmina a np. zbroje lamelkowe bądź łuskowe z utwardzanej skóry.
.
Czy uważacie, że takie coś jest przydatne? Jeśli jest absolutnie niepotrzebne to nie będę tracił czasu, ale jeśli komuś się przyda to raz na jakiś czas będę coś wrzucał. I jeśli tak to na jaki tematy? Chciałbym np. zrobić post o broni dystansowej. O co chodzi z naciągiem łuku, czemu kusza z takim samym naciągiem strzela gorzej, jakie są sposoby naciągania kuszy, czemu proca nie jest złą bronią, po co są oszczepy u tak dalej.
Ten post napisałem w trybie ekspresowym i jeśli coś jest niejasne to chętnie odpowiem czy pomogę w robieniu oddziałów.

Offline

#2 2020-04-10 22:20:42

Xzyżowiec Światła
Marchia Bagłanrajatu
Dołączył: 2019-08-23
Liczba postów: 128
WindowsFirefox 75.0

Odp: ochrona

Przydatne bo daje wszystkim jasny pogląd na to jaka jest Twoja perspektywa na te rzeczy co się przekłada na mechanikę.

Offline

#3 2020-04-11 18:36:45

Shizma
Administrator
Dołączył: 2019-08-21
Liczba postów: 913
WindowsChrome 80.0.3987.163

Odp: ochrona

Tak zaznaczę, że w momencie w którym piszę o podobnej zdolności ochronnej lamelki i brygantyny mam na myśl lamelki ze stali, a nie np. skóry czy rogu. To chyba oczywiste, ale wolę zaznaczyć

Offline

#4 2020-04-12 17:01:20

Kruche Ciastko
Lantia
Dołączył: 2019-12-30
Liczba postów: 174
AndroidChrome 74.0.3729.136

Odp: ochrona

Bardzo przydatne, propsuję tego typu posty. Możesz nawet stworzyć oddzielny dział na to jeśli pojawi się tego więcej.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
cry-electra - gang - forum-prolandteam - wiecznistudenci - mcforum